top of page

Sketchnoting w IT

  • Zdjęcie autora: Cezary Ochman
    Cezary Ochman
  • 12 sty
  • 2 minut(y) czytania

Od lat używam narzędzi do wizualizacji, rysowania i przedstawiania „czegoś” w formie graficznej. Dlaczego? Ponieważ jest to bardzo łatwa i przystępna forma przekazywania informacji oraz poprawy komunikacji. Nasze mózgi są skonstruowane w taki sposób, że łatwiej nam zapamiętywać połączenie obrazów z tekstem i pewnie każdy z nas słyszał powiedzenia typu „jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów” albo „lepiej raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć”. Formy wizualne pozwalają nam łatwiej przyswajać informacje, są bardziej intuicyjne niż długie opisy oraz wspierają bardziej twórcze podejście do rozwiązywania problemów, czyli wspierają naszą kreatywność. A to wszystko możemy wykorzystać do np. tworzenia dokumentacji (mapy myśli, przepływ pracy, diagramy etc.), prowadzenia warsztatów i spotkań (burze mózgów, tłumaczenie koncepcji, tworzenie notatek etc.), do nauki i rozwoju osobistego (wizualne notatki, wystąpienia etc.), komunikacji w zespołach (prototypowanie interfejsów, tłumaczenie problemów etc.), prezentacji i raportów (storytelling, raporty wizualne etc.) oraz wielu innych obszarów, bo możliwości są wręcz nieograniczone.

I właśnie tutaj pojawia się sketchnoting, który jest kreatywną metodą wizualnego notowania, łączącą słowa, obrazy, symbole, diagramy etc., aby skuteczniej zapisywać, zapamiętywać i przekazywać informacje. Aby korzystać z tego narzędzia należy przede wszystkim spróbować. Nie można się blokować mówiąc, że nie potrafię rysować, albo nie jestem osobą kreatywną... jesteś i potrafisz, zaufaj mi 😉 Należy tylko spróbować, może trochę poczytać i testować… dodatkowo jest wiele super książek i kursów w tej tematyce. Również można do tego wykorzystać AI, za pomocą którego możemy np. zdekomponować dany temat oraz przekształcić treści w wizualne elementy, a następnie samemu opracować dany temat za pomocą sketchnotingu. Dlaczego warto korzystać ze sketchnotingu w IT? Poza aspektami usprawniającymi pracę i naukę, które przedstawiłem częściowo na narysowanym obrazku zdecydowanie warto też wspomnieć o aspektach zdrowotnych, bo redukuje on stres i sprzyja praktyce uważności (mindfulness).


Sketchnoting to nie tylko narzędzie, ale też sposób myślenia wizualnego, który może zmienić podejście do pracy i nauki w IT, a wiem to z autopsji 😉 Co myślisz na ten temat?

Comments


bottom of page