Serendipity w software developmencie
- Cezary Ochman
- 4 sie 2024
- 2 minut(y) czytania
Serendipity to termin opisujący przypadkowe odkrycie czegoś wartościowego lub pożytecznego, czego się nie poszukiwało. Prostym przykładem może być modyfikacja przepisu kulinarnego, prowadząca do odkrycia nowych, fascynujących smaków. Lub jazda rowerem po lesie, która niespodziewanie prowadzi do odkrycia nowej, ekscytującej trasy. Serendipity może wystąpić w różnych aspektach życia i dziedzinach.

A jak jest z tą przypadkową odkrywczością w software developmencie? Jest ona wszechobecna w naszej pracy. Mogą to być odkryte bugi podczas testowania i np. przypadkowe odkrycie poważnych luk bezpieczeństwa. Albo odkrycie nowego sposobu wykorzystania kodu lub biblioteki. Mogą to być eksperymenty z algorytmami, albo nowe nieszablonowe kombinacje promptów dające niespodziewane wyniki. Mogą to być np. zmiany konfiguracji serwera powodujące zwiększenie wydajności całego systemu. Albo inne obszary, w których odkrywamy coś ciekawego i wartościowego.
Serendipity to bardzo często wynik szczęśliwego przypadku, ale można i nawet trzeba tworzyć sprzyjające warunki, aby wystąpiło. Jak tworzyć takie warunki?
Na pewno kreatywne środowisko pracy, które zachęca do eksploracji i eksperymentowania jest bardzo ważnym aspektem. Kreatywne środowisko to kreatywni i otwarci ludzie, którzy mają też zaufanie przełożonych. Są to również interdyscyplinarne zespoły składające się z osób o różnych specjalizacjach i doświadczeniach. Jest to myślenie poza utartymi schematami i kwestionowanie statusu quo. Są to też spotkania z ludźmi z innych ekosystemów i branż, które przynoszą świeże spojrzenie i nowe inspiracje. Czasami mogą być to techniki kreatywnego myślenia jak np. mapy myśli albo design thinking. Dla mnie jednym z najlepszych sposobów są.... spacery. Godzinny spacer po parku generuje u mnie więcej pomysłów niż cokolwiek innego. Więc idź dziś na spacer do parku lub lasu, wyłącz telefon, słuchawki i wsłuchaj się w śpiew ptaków i w siebie... weź tylko notes i coś do pisania, bo nie zapamiętasz tych wszystkich świetnych pomysłów 😉
A jak Ty eksperymentujesz w swoim życiu i pracy? Jak zwiększasz swoją kreatywność? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.
Comments