5 zasad korzystania z AI
- Cezary Ochman

- 2 dni temu
- 2 minut(y) czytania
Spisałem sobie niedawno 5 zasad korzystania z AI. Dlaczego? Bo widzę, że AI robi sieczkę z mózgu. I nie myślę tutaj tylko o tym, że spada umiejętność krytycznego myślenia. Ale też o tym, że gdzie nie spojrzę, widzę sztuczność - sztuczność postów i ludzi je piszących. Widzę nadmierne korzystanie bez weryfikacji. Czytam o ludziach, którzy zakochali się w wirtualnych narzędziach, bo ich rozumieją i mówią to, co chcą usłyszeć - fascynujące jest, jak łatwo da się manipulować ludzkimi emocjami. Martwię się o dzieci, które zaczynają, a raczej nie uczą się krytycznie myśleć, a ten skill nie zostanie wygenerowany za pomocą superprompta. Czytam o możliwych skutkach korzystania z AI - research MIT, ale też ludzi zajmujących się badaniami demencji, którzy twierdzą, że może nas czekać epidemia Alzheimera... No i na końcu - widzę po sobie, że ilość tego wszystkiego mnie przytłacza, nie pamiętam, co czytam, osiągam swoje granice percepcji - jest tego za dużo, a tempo "obrabiania" wszystkiego jest coraz większe.

AI to supernarzędzie, ale dla ludzi, którzy potrafią je mądrze użytkować, a tego nie uczą i wszyscy jesteśmy obecnie częścią eksperymentu społecznego. Tak jak z efektem social mediów - które miały łączyć ludzi, a nie powodować epidemie depresji i samotności. Musimy próbować przewidywać, co się może wydarzyć. Może Tobie również przydadzą się poniższe zasady, a może chociaż skłonią do refleksji...
Nigdy nie wyłączaj własnego krytycznego myślenia. AI nie posiada mądrości ani świadomości - generuje statystycznie najbardziej prawdopodobne odpowiedzi. Używaj jej do burzy mózgów, ale ostateczny werdykt i decyzja zawsze należą do Ciebie!
Przed użyciem AI zastanów się, czy potrzebujesz użyć AI (może tym razem samodzielnie wykonaj zadanie - nie każde zadanie potrzebuje użycia AI).
Nie pozwól, by AI odebrała Ci umiejętności, które Cię definiują. Używaj AI do zdejmowania z barków żmudnej, powtarzalnej pracy, ale rdzeń swoich unikalnych zdolności trenuj samodzielnie.
Świadomie ograniczaj czas z AI, aby nie stać się niewolnikiem tej technologii. Praktykuj chwile całkowitego odłączenia, gdzie jedynym narzędziem do rozwiązywania problemów jest kartka papieru, długopis i Twoje własne skupienie.
Tłumacz, jak działa AI osobom spoza IT (dzieciom, rodzicom, znajomym etc.) i dziel się swoimi refleksjami oraz sposobami użycia.
Nadal będę myślał nad swoimi zasadami korzystania z AI oraz usprawniał samodzielne myślenie, a AI wykorzystywał tylko jako wspomagacza. A Wy macie jakieś refleksje, zasady, sposoby użycia AI?



Komentarze