top of page

Od krzywej podwajania wiedzy do Fussballliebe...

  • Zdjęcie autora: Cezary Ochman
    Cezary Ochman
  • 14 cze 2024
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 22 lip 2024

Dziś trochę z innej beczki... Richard Buckminster Fuller był twórcą m.in. krzywej podwojenia wiedzy. Zauważył on, że do 1900 roku ludzka wiedza podwajała się mniej więcej co ca. 100 lat. Pod koniec drugiej wojny światowej tempo przyrostu znacznie przyspieszyło i nasza wiedza podwajała się co ca. 25 lat. Obecnie, przyrost wiedzy wywołany sztuczną inteligencją, IoT, Big Data etc., pędzi w niesamowitym tempie. Według naukowców, podwajanie wiedzy może nastąpić nawet co kilka godzin, choć zależy to oczywiście od dziedziny i domeny, gdyż w różnych obszarach wygląda to po prostu inaczej. Statystycznie jednak, przyrost wiedzy zaczyna przypominać efekt procentu składanego, czyli mamy do czynienia z wykładniczym jej wzrostem.


Jak radzimy sobie i będziemy radzić, z taką masą wiedzy i informacji, skoro nasze możliwości przyswajania wiedzy oraz nasze mózgi pozostają takie same? Popularny mit głosi, że używamy tylko ca. 5-10% naszych mózgów. Badania neurobiologiczne pokazują jednak, że używamy praktycznie każdej części mózgu, choć różne jego części są aktywne w różnym stopniu i czasie, w zależności od wykonywanej czynności. Na przykład, podczas czytania używamy innych obszarów mózgu niż podczas biegania czy rozwiązywania problemów algorytmicznych.


Pan Buckminster Fuller, poza tym, że był autorem i filozofem, był też konstruktorem i architektem. Jego kopuła geodezyjna stanowiła inspirację m.in. dla twórców futbolówek, które do tej pory tworzy się np. z pięciokątnymi łatami. Pierwsza taka piłka została zaprojektowana i stworzona w 1950 roku. Dziś na mistrzostwach Europy w Niemczech piłkarze zagrają piłką o nazwie Fussballliebe, składającą się jednak z trójkątnych łat.


Dla tych, którzy kochają piłkę nożną (=Fussballliebe), życzę udanego pierwszego dnia rozgrywek i niech wygra lepszy! 😉

Fussballliebe

Comentários


bottom of page