top of page

10 przykazań programowania bez EGO (Egoless programming)

  • Zdjęcie autora: Cezary Ochman
    Cezary Ochman
  • 4 lut 2024
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 14 kwi 2024

Dziś na spotkaniu Technicznych Team Liderów (TTL) w ramach działu Microsoft w Q-PERIOR sp. z o.o. omawialiśmy bardzo ciekawy, ale tym razem nietechniczny temat – mianowicie chodziło o ego. 





Przede wszystkim zdefiniowaliśmy sobie co to jest ego i faktem jest, że już sama definicja jest złożona 😊 Podczas burzy mózgów próbowaliśmy omówić jego wpływ na nasze działania podczas procesów wytwórczych, cyklu SDLC, współpracy w zespole, kultury błędu w danym zespole/firmie, „blame game” (btw. nawet GIT ma taką funkcję blame 😉), code review kolegów oraz i przede wszystkim jak tym wszystkim zarządzać w pionie i poziomie. Konkluzja jest taka, że ego ma całe mnóstwo znaczeń i jest balansem między czymś świadomym i nieświadomym, pojawia się też na różnych etapach ścieżki rozwoju programisty/SM/BA/PM etc. i pcha nas do przodu, ale też działa jak hamulec, czyli ma pozytywny i negatywny wymiar. Mając taką świadomość należy czasem się zatrzymać i przemyśleć swoje działania, ale też prosić innych o dar w postaci feedbacku 😉 Kończąc wątek… w 1971 roku Gerald Weinberg napisał książkę „The Psychology of Computer Programming”, w której m.in. sprecyzował 10 przykazań programowania bez EGO (Egoless programming). Są to:


  1. Zrozum i zaakceptuj, że popełniasz błędy

  2. Nie jesteś Twoim kodem

  3. Niezależnie od tego, ile wiesz, ktoś inny zawsze będzie wiedział więcej

  4. Nie przepisuj kodu bez konsultacji

  5. Traktuj osoby z mniejszą wiedzą z szacunkiem, respektem i cierpliwością

  6. Jedyną stałą na świecie jest zmiana

  7. Jedyny prawdziwy autorytet wynika z wiedzy, a nie ze stanowiska

  8. Walcz o to, w co wierzysz, ale z wdzięcznością przyjmij porażkę

  9. Nie bądź „jakimś gościem w pokoju”

  10. Krytykuj kod, nie ludzi


Zastanawiałeś się kiedyś nad tym bardzo ludzkim aspektem naszej pracy? Robisz sobie introspekcję swoich zachowań? Gdy np. wiedziałeś/aś, że nie masz racji, a broniłeś/aś swojego kodu/zdania/rozwiązania etc. jak niepodległości? Zachęcam do takich refleksji oraz dyskusji… co myślisz? 😊



Comments


bottom of page