top of page

Co musisz przeczytać - top 3 ponadczasowych pozycji w IT

  • Zdjęcie autora: Cezary Ochman
    Cezary Ochman
  • 16 lut
  • 2 minut(y) czytania

Książki to portale do innych światów. Dzięki nim możemy zdobywać wiedzę, doświadczenia, inspiracje etc. - i to stosunkowo małym kosztem. Szacuje się, że każdego roku powstaje ca. 2,5 miliona nowych tytułów. W przyszłości ta liczba znacznie wzrośnie, a generowanie książek za pomocą AI stanie się czymś powszechnym. Wzrośnie również liczba marnych książek, na które nie warto tracić czasu. A na które książki warto "tracić" czas? Jest ich mnóstwo, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – są ponadczasowe. Poniżej znajdziesz listę 3 książek, które moim zdaniem warto przeczytać, pracując przy tworzeniu oprogramowania.

Książki w IT

Pozycję otwiera „Legendarny osobomiesiąc. Opowieści o inżynierii oprogramowania” autorstwa Fredericka P. Brooksa Jr. Choć książka pochodzi z 1975 roku, nadal jest aktualna i opisuje kluczowe wyzwania związane z tworzeniem oprogramowania. Dotyka fundamentalnych i powtarzających się błędów przy wytwarzaniu oprogramowania, jak np. kontekstu dodawania programistów do opóźnionego projektu. Taka praktyka zwykle wydłuża czas realizacji projektu, zamiast go skrócić, jak często się nam wydaje. To wspaniała pozycja, mówiąca o tym, że niektóre aspekty nie zmieniają się od lat, czyli kontekst człowieka, który wprowadza trudności w zarządzaniu projektami IT. Zdecydowanie mogę się założyć, że większość omawianych kwestii w tej książce będzie nadal aktualna za 10, 15 czy 20 lat… mimo, że technologicznie świat na pewno się zmieni.


Kolejną pozycją jest książka Susan M. Weinschenk pt. „100 rzeczy które każdy projektant powinien wiedzieć o potencjalnych klientach”. Choć główną grupą docelową tej książki są UX i UI projektanci, moim zdaniem powinien ją przeczytać każdy, kto pracuje przy wytwarzaniu oprogramowania. Dlaczego? Ponieważ książka ta dotyka psychologicznych aspektów interakcji użytkownika z produktem, a to cenne informacje dla wszystkich zaangażowanych w procesy wytwórcze. Dzięki tej wiedzy możemy lepiej współpracować oraz tworzyć bardziej przyjazne i intuicyjne systemy. Mimo że książka nie porusza bezpośrednio kwestii projektowania systemów AI, czy aspektu HCAI (założę się, że pojawi się aktualizacja 😉), zawiera wiele aktualnych i przydatnych informacji dotyczących projektowania systemów IT. Te aspekty będą aktualne przez dziesiątki lat, bo natura ludzka nie nadąży nigdy za postępem technologicznym…


Moją dzisiejszą listę zamyka książka Mariusza Sieraczkiewicza pt. „Technical Leadership. Od eksperta do lidera”. To wspaniała i skondensowana pozycja opisująca rozwój kompetencji liderskich. Nawet jeśli nie planujesz przejścia na stanowisko liderskie, książka ta pomoże Ci lepiej zrozumieć procesy zespołowe, aspekty komunikacyjne oraz rozwój kompetencji miękkich, co jest cenne nie tylko w IT, ale również w życiu codziennym. Książka jest bardzo przystępna, a moje ulubione mapy myśli podsumowują każdy z rozdziałów - mega polecam 😉


Wszystkie te książki mają moim zdaniem ponadczasową wartość i mogą być pomocne każdemu, kto chce pogłębiać swoją wiedzę w IT, niezależnie od specjalizacji. Znasz te książki? A może masz inne propozycje, które warto dodać do tej listy? Podziel się nimi w komentarzach.

Comments


bottom of page